18.09.16

Неорганічна хімія: ШКІЛЬНА КРЕЙДА




 
         Всі ми знаємо з курсу хімії, що крейда - це кальцій карбонат. І, як і всі карбонати, взаємодіє з кислотами, сильнішими за карбонатну, з утворенням вуглекислого газу. Але не всі види так званої "шкільної крейди" реагують таким чином з кислотами. Крейда, якою полюбляємо користуватись ми (тоненькі круглі шматочки, такі зручні, не кришаться), в таку реакцію не вступає. Ми переконались в цьому, коли вивчали властивості солей. Отже, склад такого шматочка "шкільної крейди" має відрізнятися від справжньої, "карбонатної" крейди. І ось нещодавно Микола побачив в одній з телевізійних передач сюжет, в якому стверджувалось, що так звана "шкільна крейда" - це сульфат кальцію, гіпс, а зовсім не карбонат. Ми вирішили перевірити це. Для дослідження ми використали: різні за якістю (і ціною) шматочки крейди, хлоридну та нітратну кислоти, розчин барій хлориду.
        Шматочки прямокутної крейди (тієї, що так неприємно кришиться), ми розтовкли в ступці, додали хлоридної кислоти. Виділився газ, в якому гасне запалений сірник - вуглекислий газ.
 CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 ↑+ H2O. Продукт цієї реакції також не взаємодіє з барій хлоридом. Отже, цей зразок крейди - справжня крейда, кальцій карбонат.
         Тепер дослідимо круглі шматочки "фірмової" крейди. При дії на них хлоридної кислоти газ не виділяється. Після фільтрування додаємо до фільтрату розчин барій хлориду. Утворився білий осад, нерозчинний в нітратній кислоті. Таким чином, результати нашого дослідження свідчать, що ця "шкільна крейда" - зовсім не крейда, а кальцій сульфат, гіпс (CaSO4·2H2O)! Кальцій сульфат в невеликій мірі все ж розчиняються в кислотах з утворенням сульфат -іону, який ми виявили взаємодією фільтрата з барій хлоридом. Ba2+ + SO42- → BaSO4↓
 

Основи здоров'я: АНКЕТА "СТАН МОГО ЗДОРОВ'Я І САМОПОЧУТТЯ"



     1. Як ти діятимеш, якщо побачиш, що не встигаєш підійти до автобуса, який цієї миті спинився на зупинці?
а) швидко бігтимеш, щоб наздогнати його (10);
б) пропустиш автобус і почекаєш на наступний (5);   
в) прискориш хід, можливо, водій зачекає на тебе (6).
     2. Чи підеш ти в похід з людьми, значно молодшими за тебе? 
а) ні, адже ти не ходиш у походи (2); 
б) так, якщо вони тобі симпатичні (10); 
в) підеш, але не дуже охоче, тому що це втомлює (0).
     3. Чи втрачаєш ти енергійність і бажання займатися цікавою справою ввечері, якщо позаду лишився «важкий» день? 
а) зовсім ні (10); 
б) бажання зникає, але ти не відмовляєшся від задумів, сподіваючись, що втрачені сили відновляться (6); 
в) так, адже максимальну насолоду від цікавої справи можна отримати лише після відпочинку (2).
     4. Як ти ставишся до турпоходу всією родиною? 
а) тобі подобається, тому що підготовча робота лягає на плечі інших (1); 
б) ти із задоволенням приєднуєшся до всіх (10); 
в) прагнеш спробувати хоча б один раз, аби відчути, як почуватимешся в цьому поході (4).
    5. Що ти найчастіше робиш, утомившись? 
а) лягаєш спати (6); 
б) п’єш чашку міцної кави (4); 
в) довго гуляєш на свіжому повітрі (9).
    6. Що є важливим для підтримки гарного самопочуття? 
а) смачна їжа, ласощі (1); 
б) постійна рухливість (9); 
в) відсутність втоми (3).
    7. Чи вживаєш ти ліки? 
а) ні, не вживаю навіть під час хвороби (6); 
б) лише іноді (9); 
в) так, уживаю (5).
    8. Яким стравам ти віддаєш перевагу? 
а) гороховому супу з м’ясом (4); 
б) смаженому м’ясу та овочевим стравам (10); 
в) тістечкам із кремом або збитими вершками (1).
    9. Що для тебе має найбільше значення на відпочинку? 
а) комфортні умови проживання (0); 
б) смачна їжа (2); 
в) можливість займатися спортом (10).
    10. Чи відчуваєш ти зміни в погоді? 
а) відчуваю себе хворим за декілька днів до зміни погоди (0); 
б) ні, не відчуваю (2); 
в) так, якщо втомлююсь (10).
    11. Як ти почуваєшся, якщо не виспався? 
а) погано (0); 
б) усе валиться з рук (7); 
в) так до цього звик, що вже не помічаю цього (2).

Результати:
більше 80 балів. У тебе відмінне самопочуття і здоровий організм. Очевидно, що ти прибічник здорового способу життя. Тримай так і надалі!

від 50 до 80 балів. Ти буваєш роздратованим і втомленим. Іноді на твої плечі лягає важкий тягар. Безумовно, тобі необхідно вже сьогодні починати дбати про своє здоров'я.

менше 50 балів. Ти дуже завантажений, можливо, через це ти не слідкуєш за своїм здоров'ям. Подбай про свій фізичний стан, і всі твої справи підуть на лад.

Хімія: ГОТУЄМОСЯ ДО ШКІЛЬНОЇ ОЛІМПІАДИ З ХІМІЇ



8  КЛАС
1) Виправте помилки у відповіді недбалого учня: «Молярний обєм – величина, однакова для всіх газів, вона становить 44,2 л/моль. Густина одного газу за іншим є відношенням їх молярних мас. Найчастіше для порівняння використовують кисень із молекулярною масою 16г, водень із молекулярною масою 1г/моль і повітря. Густина повітря за нормальних умов становить 29г/л».
     2) Столова ложка вміщує 18 г води. У склянку налили 3 столові ложки води. Обчисліть число молекул води, що містяться у склянці. 
   3)Назвіть речовини, які потрапляють в повітря внаслідок діяльності людини і забруднюють його. Як запобігти забрудненню атмосфери? 
   4) Людина в середньому за 1 годину видихає разом із повітрям 50 г вуглекислого газу. В Березанській школі навчається 474 учня. Який об’єм вуглекислого газу за нормальних умов видихають усі учні нашої школи протягом одного уроку (45 хвилин)?
  5) Відносна молекулярна маса речовини у 10 разів більша за відносну молекулярну масу метану (СН4). Масова частка Феруму в ній становить 70%, решту – Оксиген. Знайдіть формулу речовини.
     
9  КЛАС
   1)Складіть молекулярні і йонно-молекулярні рівняння реакцій між розчинами лугу і солі, в результаті яких утворюються:
   а) нерозчинна основа і розчинна сіль;
   б) луг і нерозчинна сіль;
   в) нерозчинна основа і нерозчинна сіль.
   2)Скільки грамів калій гідроксиду потрібно розчинити в 100 г 5%-ного розчину, щоб отримати 10%- ний розчин лугу? 
   3)Яка маса натрій гідроксиду міститься у 20 мл розчину із масовою часткою лугу 15%, якщо густина розчину становить 1,25 г/мл?
   4)Як із чотирьох простих речовин (калій, кисень, сірка, водень) одержати три кислоти, три середні та три кислі солі? Напишіть рівняння відповідних реакцій. 
   5)Розчин нітритної кислоти (HNO2) містить стільки молекул кислоти, скільки й усіх йонів. Який ступінь дисоціації цієї сполуки?
 
 10 КЛАС
 1) Користуючись даними речовинами (S, Cu(OH)2, PbO, Ca, H2O) і продуктами їх взаємодії, добудьте 7 складних і 4 прості речовини. Запишіть рівняння відповідних реакцій.
 2)    Здійсніть перетворення:   
 Cu -> CuSO4 -> ? ->  CuO -> Cu ->  CuCl2.
 3) Яке середовище буде в розчині, що утвориться після зливання двох рівних обємів натрій гідроксиду і хлоридної кислоти з масовими частками в розчині 10%, якщо густина цих розчинів становить відповідно 1,11 і 1,05г/мл ?
 4)    З якими із перелічених речовин реагуватиме розведена хлоридна кислота: Ba(NO3)2, Fe2O3, SiO2, Cu, Mg, AgNO3, Zn(OH)2, NaHCO3?
 5) Складіть рівняння окисно-відновної реакції за наведеною схемою, використавши метод електронного балансу: H2S + HNO3 -> S + NO + H2O.

 11 КЛАС
1) До розчину натрій феноляту обережно краплями додали сульфатну кислоту. Розчин каламутніє. Чому? Складіть рівняння відповідної реакції.
2)   При взаємодії одноатомного насиченого спирту А з хлоридною кислотою утворилася сполука Б, на яку подіяли спиртовим розчином КОН. При цьому утворився газ В, що знебарвлює бромну воду. Визначте А, Б, В знаючи, що спирт А існує у вигляді 2 ізомерів.
3) Скільки ізомерних двохатомних спиртів С4Н10О2 мають розгалужений ланцюжок атомів Карбону? Скільки можуть реагувати з купрум (ІІ) гідроксидом? Яка загальна кількість цих ізомерів?
4) Як маючи пропанол-1 добути 2,3-диметилбутан? Запишіть рівняння відповідних реакцій.
5) При дії надлишку натрію на суміш фенолу та      метанолу виділилося 4,48л (н.у.) водню. А для повної нейтралізації такої самої суміші витратили 300мл розчину натрій гідроксиду з концентрацією 1моль/л. Розрахувати масову частку фенолу в суміші.